× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Diğer haberler

MARKA HİKAYELERİ; GUCCİ

Gucci, Guccio Gucci tarafından 1921 yılında İtalya’da Floransa’da kuruldu.

by Filiz Bigeç 12/03/2021
1881 Floransa doğumlu Guccio Gucci, babasının şapka üretim atölyesinde çalışmaktayken babasının iflası üzerine Londra’ya gider. Önce bir otelde, ardından bir deri işleme fabrikasında çalışır. İlk olarak 1921 yılında at binicilerine çanta ve eldiven satmaya başlar. Ardından deri çantalar, valizler ve evrak çantası satışı ile başlayan Gucci, 1932 yılında ilk loafer ayakkabısını piyasaya sürer.
1953’de İngiltere’de vefat eden Guccio Gucci’den sonra markayı oğulları devralır. Oğulları, Paris, Beverly Hills, Londra, Palm Beach ve Tokyo gibi dünyanın önemli şehirlerinde mağazalar açarak markanın küresel bazda tanınmasını sağladı. 60’lı yıllarda Audrey Hepburn, Grace Kelly, Elizabeth Taylor, John Wayne, Jerry Lewis gibi ünlü isimlerin Gucci ürünlerini tercih etmesi marka imajına değer kattı.
1981 yılında ilk kadın koleksiyonu tanıtıldı. 1994 yılında markanın başına geçen Tom Ford ile kendini yenileyen Gucci, moda endüstrisinde yerini daha da sağlamlaştırdı. 
2006 yılında En İyi 100 Marka listesinde 46.sırada bulunan Gucci, dünyanın en çok satan İtalyan markası olma özelliğini halen koruyor.
Gucci; Yves Saint Laurent, Sergio Rossi, Bottega Veneta, Saint Laurent, Stella McCartney ve Alexander McQueen ile birlikte Kering gruba bağlı, dünyanın lüks moda markalarından birini oluşturuyor.
ÖNERİLER