× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Spor Koçun

BİRLİKTE YAPILDIĞINDA MUCİZEVİ ETKİLERİ OLAN EGZERSİZLER!

Bu yıl da hedefleriniz arasında spora başlamak ve bu işi hayat felsefesi haline getirmek varsa, sizler için işinizi kolaylaştıracak tavsiyeler bulduk. Hadi harekete geçelim!

by Yaren Akkaya 18/08/2019

Her ne kadar aramızda hala sporu hayatının parçası haline getirmemiş olanlarımız var olsa da; kardiyo, dayanıklılık, esneme gibi egzersizlerin yapılmasının vücut sağlığı için bir zorunluluk olduğunu çoğumuz biliyoruz, farkındayız. Bilerek ama istemeyerek de olsa kendimize vakit ayırmak konusunda hiç iyi değiliz, öyle değil mi? İşte birazdan sizlerin de okuyacağı gibi çeşitli spor egzersizlerini kombinleyerek yapacağımız çalışmaların vücudumuza etkilerini öğreneceğiz!

Araştırmalar sonucu kuvvet ve dayanıklılık egzersizlerini bir araya getirmek, bu iki egzersizleri ayrı ayrı yapmaktan daha etkili sonuçlar ortaya koyduğunu kanıtlamış. Haftada bir gerçekleştirmenin yeterli olacağı bu kombin egzersizler ile vücut direncini, dayanıklılığını ve gücünü artırabileceksiniz.

YOGA  X  KOŞUKoşu, kendini tekrar eden bir egzersizdir. Koşarken kaslar tek bir düzlemde hareket eder. Bunu yaparken hissedilen ve sıkılaşan kaslar üst bacak bölgesinde bulunur. Vücudu kinetik bir zincir gibi düşündüğümüzde her bir halka, bağlı olduğu bir diğer halkayı harekete geçiriyor. Yani sırtınızdaki ağrının sebebi, dizinizin arkasındaki kirişlerin gerginleşmesinden dolayı olabilir. Bu da sizin öne doğru eğilmenizi engelleyebilir. Yine aynı şekilde diz ağrınızın sebebi, kalçanızdan kaval kemiğinize doğru inen bağlarınızın zedelenmesinden dolayı da olabilir.

İşte tam da bu noktada yoga devreye girip bütün sıkıntıları kökten çözmeyi vaat ediyor. Bütünleyici yoga egzersizleri ile yapacağınız koşu antrenmanlarından alacağınız verimi artırın. Bu egzersizler ağrıyan kaslarınızın esnemesine yardımcı olmakla kalmayıp koşabilmenizi sağlayan kaslarınızı da kuvvetlendirecek.

Araştırmalara göre yoga nefesi akciğerin çalışma fonksiyonlarını artırıyor. Doğru nefes almanın ne kadar önemli olduğunu doğru nefes almaya başladığınız zaman çok net anlayacaksınızdır. Dolayısıyla yoga nefesi koşma performansınızı da bu bağlamda artırıyor.

Yoganın aynı zamanda meditasyon yöntemi olduğunu da artık herkes biliyor. Dolayısıyla zihinsel olarak da iyileşeceğiniz bilinen bir gerçek. Hem vücudunuz hem zihniniz için mükemmel bir egzersiz kombinasyonu.

YÜZME  X  HIIT


Öncelikle HIIT ( High Intensity Interval Training ) nedir diye soranlarınız varsa yüksek performanslı aralık antrenmanı demektir. Hızlı yağ yakımı sağlayan ve kas kütlesini artıran bu güncel spor egzersizini yüzme sporuyla birleştirdiğinizde çok faydalı bir kombinasyon oluyor.

Diyelim ki, çok yoğun bir antrenman programınız var fakat sakatlık geçirdiniz ve koşamayacak duruma geldiniz ya da farklı sebeplerden dolayı yüksek ritimli antrenmanlardan kaçmak durumundasınız. Yüzme havuzunda gerçekleştireceğiniz HIIT antrenmanları sizin için en doğru tercihlerden biri olacaktır.

Yapılan araştırmalar göre havuzun içerisinde gerçekleştireceğiniz koşu egzersizi vücuda uygulanan hidrostatik basınç ile karada yaptığınız antrenmanlardaki nabız ölçünüzü dakikada 10 kez artırıyor. Bu da spor salonundaki çalışmalarınızdan daha fazla çaba sarf ettiğiniz anlamına geliyor.

DANS  X  AĞIRLIK KALDIRMA
Zumba eğlenceli gözükebilir fakat kilo kaybı ve kas kazanımı için onunla birlikte ağırlık ve kardiyo antrenmanları yapmak oldukça yararlı olacaktır. Çok ünlü Kraliyet Balesi dansçıları bale dersleri esnasında ağırlık antrenmanları yapıyor. Hatta bunun için özel bir spor salonları bile bulunuyor.

Bir balerinin sakatlandıktan sonra iyileşmek adına kettlebell egzersizleri yapması sonucu iyileşti. Hatta bu egzersizlerin ardından Barrebell adında bir ders ortaya çıkardı. Gövde, kollar ve bacakları çok iyi çalıştıran oldukça etkili bir egzersiz programı.

Dansçı olmayanlar için bale, vücuda merkez kasları çalıştırmayı öğretiyor. Dans etmek ise vücudu korurken esnemeyi de sağlıyor. Kettlebell kullanmanın avantajları ise kas liflerinizin seğirmesini azaltmak ve sizi daha güçlü hale getirmek.

CROSS FIT  X  PİLATES

Spor salonlarına gidenlerin bir kısmı ağırlık kaldırmaya bayılır. Yapılan bir araştırmaya göre, maksimum kazanım için sabah yapılması gereken ilk şey ağırlık kaldırmak. Ancak bunu esneklik ve merkez kas gücüyle de desteklemek gerekiyor.

İşte bu nokta da devreye pilates giriyor. Pilates yaptığınızda omurga ve kalça kemiğinizin duruş pozisyonuna göre ne kadar ağırlık kaldırabileceğinizi daha iyi anlarsınız. Böylece Crossfit antrenmanlarınızı da buna göre uygularsınız.

Son olarak hangi egzersizi yapmayı seçerseniz seçin, öncesinde mutlaka zihninizi arındırmak adına meditasyon yapın. Herkesin meditasyonu kendisine özeldir. Unutmayın; zihniniz için ne kadar egzersiz yaparsanız, vücudunuz için de o kadar egzersiz yapmış olursunuz. 

Sevgiler!

ÖNERİLER